05.jpg
Dnes je 15. 12. 2018, meniny má: Ivica, zajtra Albína

Vitajte v Tisovci

Vytlačiť
Kategória: Návštevník
Uverejnené: pondelok, 31. január 2011, 20:51
Prečítané: 37086x

V severnej časti Rimavskej doliny v obkľúčení majestátnych hôr, na križovatke troch ciest do Rimavskej Soboty, Brezna a Muráňa leží malebné mestečko Tisovec s bohatou kultúrnou históriou a stáročnou železiarskou tradíciou...

Pohľad na Tisovec
Názov mestečka pochádza od stromu tis (taxus baccata), ktorý sa tu v minulosti hojne vyskytoval.
Najstarším svedectvom o sídlení lokality sú archeologické nálezy na vrchu Hradová z obdobia rokov 1000 – 400 pred Kristom. Prvá známa písomná zmienka o Tisovci je z roku 1334.
S Tisovcom sú spojené také osobnosti ako Pavol Jozeffy, Štefan Marko Daxner, Matej Hrebenda, Terézia Vansová, Dr. Samo Daxner, Vladimír Clementis, ale i Marián Lapšanský a ďalší.
Mesto leží na styku západnej a východnej časti Slovenského rudohoria, na nive a terasovej plošine v doline Rimavy. Prevažne hornatý až vrchovitý chotár po oboch stranách Rimavy siaha od stolového vrchu Klenovský Vepor po Fabovu hoľu.
Pohľad na Tisovec
Patrí do turistickej trasy Gotická cesta (trasa od Spiša po Malohont) a zahŕňa v sebe najvýznamnejšie gotické pamiatky regiónu. Turistickou zaujímavosťou je ozubnicová železničná trať, jediná svojho druhu v strednej Európe, ktorá vedie z Tisovca do Pohronskej Polhory.
Tisovec v súčasnosti je ideálnym miestom na strávenie príjemnej dovolenky. Nájdete tu oázu ticha, zimné lyžovačky, súťaže psích záprahov, letné zbery liečivých bylín, turistiku, rybolov, podzemné jaskyne, folklór, kultúrne podujatia, salaše s výrobou syra a oštiepkov, bryndziareň, voľne vyvierajúcu uhličitú vodu a predaj ručných prác a suvenírov.

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN