15.jpg
Chyba
  • Chyba nahrávania údajov kanála noviniek
Dnes je 21. 10. 2018, meniny má: Uršula, zajtra Sergej

47. výstup na Ostrú v znamení 50. výročia turistiky v Hnúšti aj s účasťou TO KOS Rimavská dolina

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Uverejnené: pondelok, 15. máj 2017, 12:42
Prečítané: 882x

 

„Máj, máj, máj, zelený pod oblôčkom sadený“ znejú slová starej ľudovej piesne, v ktorej sa prihovára otec synovi a matka dcére už po celé generácie.

Samotné sadenie májov bolo od nepamäti najkrajším a najznámejším ľudovým zvykom vítania jari. Zastavme v dnešný májový deň svoje uponáhľané kroky, stíšme na chvíľku svoju myseľ a nadýchnime sa  prítomnosti. Cítite tú omamnú vôňu, ktorú prináša sad kvitnúcich čerešní, alebo rozkvitnutej lúky? Počujete ten dlho očakávaný spev storakých vtáčích hláskov, ktorý sa rozlieha našou krajinou? V prvú májovú sobotu vtáčí štebot aj nás prebudil do práve sa rodiaceho nového, slnečného rána a príroda priam pozývala do svojho voňavého náručia. Z ruchu mestečka smerujú naše kroky od každodenných povinností opäť do sveta zelene a ticha. Autobusom, poniektorí vlakom, sa presúvame do obce Rimavská Píla. Tu začína trasa 47. výstupu na Ostrú, ktorý každoročne organizujú naši kolegovia a priatelia turisti z KST Hnúšťa. V  tomto roku zároveň oslavujú 50. výročie organizovanej turistiky v Hnúšti. Pozvanie pripomenúť si toto ich jubileum spolu s nimi  prijalo aj 21 členov nášho oddielu. Z Rimavskej Píly pokračujeme na sedlo Prieslopky. Odtiaľ je to už k poľovníckej chate pod vrcholom Ostrej len chvíľka. Kráčajúc k vrcholu sa neustále otáčame za nádhernými panorámami s Klenovským Veprom, Nízkymi Tatrami, Kráľovou hoľou, či Muránskou planinou. Stojíme a len tak sa dívam, spolu s priateľmi, aj na starobylý hrebeň našej Hradovej s tróniacou Okrúhlou skalou. Okolité vrchy nás objímajú a spolu s údoliami sa tiahnu ďalej, než oko dovidí. Na chate nás už čakajú naši turistickí priatelia s občerstvením. Po pripomienke výročia turistiky v Hnúšti, po gratuláciách a darčekoch nasleduje spoločné posedenie spojené so spomienkami na staršie i nedávne túry a napokon návrat. Ten absolvuje väčšina účastníkov zostupom do Hnúšte. Členovia nášho klubu zvolili pre návrat zostup späť na sedlo Prieslopky a potom cez sedlo Babiná a Rejkovo do Tisovca.

Občas sa mi nedarí nájsť vhodné slová, ktorými by som opísala pocity z  jedinečných chvíľ strávených pohľadmi upretými na okolitú krajinu. Tie pocity je najlepšie iba prežiť.

 

Andrea Blahová,

KST  Turistický oddiel KOS Rimavská dolina

IMG 2513

IMG 2542

DSC 4099

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN