03.jpg
Chyba
  • Chyba nahrávania údajov kanála noviniek
Dnes je 21. 10. 2018, meniny má: Uršula, zajtra Sergej

Náučným chodníkom na Hradovú

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 9311x

Hlavný informačný bodNáučný chodník Hradová otvorili v Tisovci v piatok 26. októbra 2007. Myšlienka vybudovať tento náučný chodník vznikla u PhDr. Samuela Gájera CSc. (1923 ÷ 2003), ktorý bol veľkým milovníkom tisovskej prírody. Jeho myšlienka nezostala nepovšimnutá a projekt sa podarilo v roku 2007 zrealizovať.

Náučný chodník Hradová kopíruje turistický chodník a je 3,12 km dlhý s prevýšením 475m. Oddychové miesta spestrujú osadené informačné panely a lavičky. Náučný chodník pozostáva z deviatich náučných tabúľ a jedného informačného bodu, ktorým sa chodník začína. Informačný bod tvorí prístrešok, ktorý sa nachádza neďaleko centra mesta (100 m). V budúcnosti by sa jeho súčasťou malo stať aj menšie miesto na parkovanie.

Prvý informačný panel je na autobusovej zastávke, ktorý informuje turistov o existencii chodníka a ostatných miestach ktoré môžu v Tisovci navštíviť.

Prvý informačný panelTisovská Hradová (887 m n. m.) predstavuje jednu z najvýraznejších krajinných dominánt okolia Tisovca. Tento mohutný vrch z vápencových brál s početnými jaskyňami poskytoval ľuďom bezpečné bývanie už od mladšej doby kamennej. Stopy po pravekom osídlení dodnes nachádzame takmer po celom hrebeni. Vrchol Hradovej ukrýva aj zvyšky stredovekého hradu, opradeného množstvom legiend.

Hradová sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Muránska planina. V roku 1984 bola zaradená medzi maloplošné chránené územia. Dôvodom pre zriadenie tejto národnej prírodnej rezervácie o rozlohe 127,47 ha je prítomnosť zachovalých pestrých spoločenstiev so zastúpením viacerých zriedkavých druhov rastlín a živočíchov. Na jej území platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany. Hradová je súčasťou navrhovaného územia európskeho významu sústavy NATURA 2000.

Prvá informačná tabuľaProjekt Náučný chodník Hradová realizovalo Mesto Tisovec v spolupráci so Správou Národného parku Muránska planina a Lesmi SR, š.p. – závod Rimavská Sobota. Budovanie chodníka finančne podporili Enviromentálny fond Bratislava, Lesmi SR, š.p. – závod Rimavská Sobota a Banskobystrický samosprávny kraj.

Texty na paneloch vytvorili pracovníci Správy Národného parku Muránska Planina, Mesta Tisovec, Lesov SR, š.p. – závod Rimavská Sobota a Ing. Dušan Hutka.

K budovaniu chodníka prispeli Služby Mesta Tisovec s.r.o., Mestské lesy s.r.o., pracovníci na aktivačnej činnosti, TO KOS Rimavská Dolina, študenti SoŠ Tisovec, Stolnotenisový klub Tisovec, Volejbalový klub Tisovec, SKI – klub Tisovec a dobrovoľníci.

Ak Vás o histórii vrchu Hradová zaujíma viac...

Kliknite si tu - www.sharkan.net

Časový rozpis trasy

stúpanie 524 m klesanie 524 m
vzdialenosť 9.3 km čas 2:51

Tisovec, nám. (411)
new yellow 3.3kmarrow up476marrow down0m cas 1:22

Hradová (887)
new yellow 4.6kmarrow up43marrow down495m cas 1:10

Tisovec, vlak (435)
new none 1.4kmarrow up5marrow down29m cas 0:20

Tisovec, nám. (411)

LEGENDA

new yellow  Farba turistickej značky   arrow up Stúpanie celkom
arrow down Klesanie celkom   cas  Čas úseku

hradova001

hradova002

hradova003

hradova004

hradova005

 Spracoval: Dušan Kojnok

38. ročník Zimného výstupu na Trstie

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 4440x

trstieKlub slovenských turistov Tisovec Vás pozýva na tradičný Zimný výstup na Trstie, už 38. ročník, ktorý sa uskutoční dňa 11.02.2012.

Trasa vedie po žltej značke z Tisovca cez Láň, Čiernu Horu, Pasiečky, Pavlovku, Holckovú. Cieľom je turistická útulňa na Trstí, kde sa podáva pre účastníkov výstupu horúci čaj s cukrom a citrónom. Výstup je na vlastné riziko, bez poplatku.

Ubytovanie nie je zabezpečené.

KST – Tisovec sa teší na Vašu účasť

Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 4765x

Je zároveň aj názov rovnomenného projektu zastrešeného KST turistickým oddielom KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci, ktorý podporili SPP, Ekofond a Nadácia SPP v ich partnerskom programe SPPoločne.

Z takmer 700 prihlásených projektov bolo 240 z nich v roku 2012 zaradených do verejného on-line hlasovania o najprínosnejší projekt pre daný región. V kategórii „SPPoloče pre domovinu“ bolo podporených len prvých osem projektov za kraj. Tento projekt sa umiestnil na 6. mieste s výškou finančnej podpory 4 120,00 €.

Zámerom bolo opraviť a zatraktívniť turistické trasy na Voniacu, v celkovej dĺžke cca 14 km a to vybudovaním a osadením nového prístrešku nad studničkou pod Voniacou z tisovskej strany a šiestich informačných tabúľ s prístreškami a lavičkami.

 

Na trasách sa nachádza 6 informačných bodov:

 

Úvodný panel pri autobusovom nástupišti v Tisovci:

Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie - popis projektu, trasy, prostredia a prírody Voniacej.

 

Spomínaná príchuť histórie na nás dýchne pri paneloch v areáli Šťavice a na sedle Dielik:

Tisovská Šťavica - obsahuje popis o lokalite, minerálnom prameni Šťavica a o prameni Dobrá voda.

 

Sedlo Dielik - venovaný lokalite a tunelu Dielik a bojom počas SNP a pri oslobodzovaní mesta.

 

Ústie Martinovej doliny:

NPR Šarkanica- Martinova dolina - informuje o prírode a krasových javoch v lokalite.

 

Lúka na Voniacej:

Tisovská Voniaca – približuje turistom rastliny a kvetenu Voniacej a Poľovnícke združenie Voniaca.

 

Nad Ľavkovom:

Lietajúce dravce a sovy – oboznamuje s druhmi, výskyte a spôsobe života dravých vtákov.

 

Voniaca – Tisovská Voniaca (1113 m n. m.) je výhľadové bralo medzi vrchmi Šarkanica a Strelnica a patrí k turisticky najkrajším miestam na Muránskej planine. Skalná bašta Voniacej je porastená vzácnou vápencovou flórou a jedincami smrekovca opadavého. Početné druhy rastlín počas kvitnutia dodávajú lúčke farebnosť i charakteristickú vôňu, pre ktorú dostala aj svoje pomenovanie – Voniaca.

Z turistického hľadiska je najnavštevovanejšia oblasť samotného vrcholu Voniacej s poľovníckou chatou a križovatkou značených turistických chodníkov. Práve neďaleko chaty a lúky prevoňanej záplavou rôznych rastlín a kvetov, od lavičiek na okraji brala, sa ponúkajú krásne a zaujímavé pohľady na okolité vrchy a doliny Gemera- Malohontu a Slovenského rudohoria, na Tisovec, Hradovú, či Klenovský Vepor.

 

Na Voniacu je možnosť výstupu z dvoch strán.

  1. Varianta:

Miestnym turistickým zeleným značením z námestia v Tisovci sa dostaneme po 1,4 km na vlakovú stanicu. Tu začína zeleno značkovaný turistický chodník, ktorý nás dovedie po 3,6 km so 620 m prevýšením až na vrchol Voniacej.

  1. Varianta:

Modro značkovaným chodníkom vedúcim štátnou cestou smerom do Muráňa, popri areálu Šťavice s informačným panelom, prídeme po 4 kilometroch k ďalšiemu informačnému bodu, na sedlo Dielik. Pokračujeme ďalej modrou značkou ešte 1,5 km až na Paseky. Pri turistickom smerovníku, odbočíme zo štátnej cesty vľavo, na žlto značkovaný chodník, ktorý nás dovedie do ústia Martinovej doliny s informačným panelom o NPR Šarkanica. Dolina je takmer celá pokrytá lesmi a po bokoch ju lemujú vysoké, miestami takmer kolmé skalnaté svahy a bralá Strelnice a Šarkanice. Turistický chodník po 3,4 km dlhom stúpaní s prevýšením 520 m vychádza na malú horskú lúku, s poľovníckou chatou a informačným panelom o flóre Voniacej a PZ Voniaca.

Nad lúkou je križovatka značených turistických chodníkov. Zelenej značky z Tisovca a Sivákovej a žltej značky z Revúcej, Troch chotárov, sedla Dielik, horárne Paseky a tiesňavy Martinova dolina.

Ak sa rozhodnete prejsť celú trasu spojením obidvoch variant bude vám to trvať bez zastávok 4,5 hodiny. Celkové stúpanie a klesanie je v tomto prípade 774 metrov.

Projekt uzrel svetlo sveta prostredníctvom KST turistického oddielu KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci a Mestského turistického informačného centra v kníhkupectve INFO Tisovec. Súčasťou projektu bolo aj vydanie brožúrky, ktorú možno obdržať v Mestskom turistickom informačnom centre v kníhkupectve INFO v Tisovci spolu s propagačnými materiálmi o Hradovej, Tŕstí a prameni Rimavy.

Na realizácii sa podieľali členovia KST TO KOS Rimavská dolina, členovia Komisie podnikateľskej, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja pri MsZ, členovia Komisie kultúry a športu pri MsZ a ostatní dobrovoľníci a milovníci prírody.

Spracoval: Dušan Kojnok

Foto: Milan Slabej a archív KST TO KOS Rimavská dolina

Mapa: Jaroslav Brndiar

 

stúpanie 774 m klesanie 774 m
vzdialenosť 14.1 km čas 4:25

Tisovec, nám. (411)
new blue 4.2kmarrow up171marrow down0m cas 1:04

S. Dielik (582)
new blue 1.5kmarrow up18marrow down125m cas 0:22

Paseky (475)
new yellow 3.4kmvarrow up550marrow down0m cas 1:33

Voniaca (1025)
new green 3.6kmarrow up30marrow down620m cas 1:07

Tisovec, vlak (435)
new none 1.4kmarrow up5marrow down29m cas 0:20

Tisovec, nám. (411)

 

Klikni:

voniaca titl

 

Salay VoniacaIMG 5577

DSCN4975

 Detko Martinova dolina

voniaca003

voniaca004

voniaca005

voniaca006

voniaca007

voniaca008

voniaca009

Spracoval: Dušan Kojnok

Náučným chodníkom na Tŕstie

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 5248x

trstie01Pozývame vás ďaleko od ruchu mesta, do ticha lesov s vôňou dreva a kvetov, za ďalekými výhľadmi, aj za poznaním. Toto všetko pri putovaní trasou náučného chodníka na Tŕstie nájdete.

Chodník spája mesto Tisovec s jedinečným horským masívom, významným z hľadiska prírodovedeckého, botanického i krajinárskeho. Zalesnený hlavný hrebeň a vrchol Tŕstia (1120, 9 m. n m.) patrí do najrozsiahlejšieho pohoria nášho regiónu - Slovenského rudohoria.
Chodník kopíruje žlto značkovanú 6 kilometrovú turistickú trasu na Tŕstie, začínajúcu pri turistickom smerovníku. Ten sa nachádza vedľa orientačnej mapy mesta medzi evanjelickým kostolom a mestským úradom. Náučný chodník končí pri chate na Tŕstí.

Zámerom a cieľom iniciátorov bolo a je priblížiť tento horský masív a jeho prírodné bohatstvo širokej turistickej verejnosti.

Na trase nájdete 5 informačných panelov:

  1. Tisovec, autobusové nástupište: Náučný chodník Tŕstie – základné údaje o chodníku
  2. Studnička v Čiernej hore: Život vody a lesa
  3. Pavlovka: Lúky, pasienky a premeny krajiny
  4. Pomník Václava Vraného: Botanik Václav Vraný
  5. Chata na Tŕstí: História turistiky v Tisovci

 

trstie06

Na vrchol Tŕstia sa dostaneme pohodlným turistickým tempom cca za 2 až 3 hodiny. Ak vychádzame na túru z námestia, vydáme sa po žltej turistickej značke smerom na Muráň. Za železničným mostom žltá značka odbočuje vpravo na poľnú cestu. Pred dolinou sa poľná cesta obracia doľava nahor, popod drôty vysokého napätia, až k zarastenému jarku, kde si všimneme smerový kolík so žltou značkou. Od neho stúpame stále nahor, k Čiernej hore. Asi v polovici strmého svahu Čiernej hory vchádzame vľavo do nej a po pár metroch dosiahneme stanovisko 2. panela náučného chodníka nad studničkou. Tu je možnosť si poriadne vydýchnuť po úvodnom náročnom stúpaní a občerstviť sa jej vodou spod nového upraveného prístrešku.

Od studničky už len miernym terénom príjemnou lesnou cestou pokračujeme až na Pasiečky (826 m. n m.). Naskytnú sa nám pekné výhľady na blízke tisovské vŕšky: Kochy, Hradovú, Vysoký vrch, Kozák, Šajbu, Voniacu, či na Muránsku planinu a časť východných Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou.

trstie02

Ďalej pokračujeme mierne stúpajúc starou zvážnicou. Pred vstupom do lesa, v lokalite zvanej Pavlovka, sa nachádza 3. panel náučného chodníka a ponúkajú sa výhľady na južnú a západnú stranu Slovenského rudohoria, s dominujúcou blízkou Ostrou, Hradovou, či majestátnym Klenovským Veprom a Poľanou.

Po vstupe do lesa kráčame strmšou zvážnicou až na temeno Tŕstia, kde popri studničke prídeme k pomníku botanika Václava Vraného.

O niekoľko metrov za mohylou sa napojíme na červenú značku, známu aj ako Cesta Márie Széchy a prídeme k rázcestiu turistických značiek na Tŕstí.

Ak sa z rázcestia vydáme smerom na Kvakov vŕšok po červenej a žltej značke, o malú chvíľu sa ocitneme pri odbočke k turistickej chate. V blízkosti chaty je vonkajšie ohnisko, ktoré sa dá využiť na prípravu jedla (gril, opekanie). Majiteľom chaty je KST Tisovec. Pre prípadných záujemcov o nenáročný turistický pobyt (bez elektrickej energie) po predchádzajúcej dohode s predsedom klubu, je tu možnosť využiť ju na prenocovanie, resp. aj pre dlhší pobyt. Kontakt na tel. čísle: 0907 526958

trstie03

Z hrebeňových polian a od chaty sa ponúkajú pekné výhľady na prírodné krásy Muránskej planiny, Nízkych i Vysokých Tatier a preto je táto oblasť Stolických vrchov pre turistiku mimoriadne príťažlivá a zaujímavá.

trstie10

Náučný chodník bol vybudovaný z iniciatívy KST turistického oddielu KOS Rimavská dolina a Komisie podnikateľskej, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja pri Mestskom zastupiteľstve v Tisovci. Podporený bol sumou 2150,00 € výlučne na materiálové zabezpečenie.
Ostatné náklady znášal KST TO KOS Rimavská dolina. Skutočnosť, že tento chodník uzrel svetlo sveta a jeho výsledná podoba je zásluhou niekoľkých zanietených občanov, z ktorých každý svojim spôsobom prispel k úspešnému výsledku a to bez nároku na odmenu, nezištne a vo svojom voľnom čase.

 

Vybudovanie tohto náučného chodníka podporila Nadácia Orange v rámci projektovej schémy „Šanca pre váš región“.

Časový rozpis trasy

stúpanie 755 m klesanie 755 m
vzdialenosť 13.4 km čas 3:55

Tisovec, nám. (411)
new yellow 6.7kmarrow up720marrow down35m cas 2:16

Tŕstie (1096)
new yellow 6.7kmarrow up35marrow down720m cas 1:39

Tisovec, nám. (411)

LEGENDA

new yellow  Farba turistickej značky   arrow up Stúpanie celkom
arrow down Klesanie celkom   cas  Čas úseku

trstie005

 

trstie002

trstie003

trstie004

trstie001

Zdroj: Dušan Kojnok, Mestské turistické informačné centrum, kníhkupectvo INFO Tisovec
Foto: Dušan Kojnok a Milan Slabej

K prameňu Rimavy

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 4798x

rimava001Nachádzate sa v Tisovci pri rieke Rimava, ktorá pramení pod Fabovou hoľou v nadmorskej výške 1260 m n. m., na území Národného parku Muránska planina. Ústi pri obci Lenártovce v nadmorskej výške približne 145 m n. m. do rieky Slaná. Jej celková dĺžka je 88 km a má 125 prítokov.
Na našom území priberá viaceré krátke prítoky. Sprava priberá Strieborný potok, potom zľava Kačkavu a Slávču. Priamo na území mesta priberá pravostranný Furmanec, ľavostrannú Skaličku a Losinec a pri rybníku sprava Rejkovský potok a zľava Ľadový potok. V miestnej časti Rimavská Píla
priberá pravostranný Blatný potok.

Medzi hlavné prítoky Rimavy patrí Klenovská Rimava-pravostranný prítok v Hnúšti, Rimavica-pravostranný prítok pri Rimavskej Bani, Gortva-pravostranný prítok pri Jesenskom, Blh-ľavostranný prítok pri Rimavskej Seči. Voda z Rimavy sa vo vodách Slanej, Tiszy a Dunaja vlieva až do Čierneho mora.

Cesta k prameňu

V okolí Tisovca je množstvo značených turistických chodníkov a veľa možností odkiaľ vyraziť na krásnu túru. K samotnému prameňu je prístup z dvoch smerov:

rimava005

K PRAMEŇU RIMAVY Z TISOVCA

Z Tisovca sa vydáme po zeleno značkovanej turistickej trase z veľkej železničnej stanice. Trasa vedie popri toku Rimavy, dolinou Roveň až na sedlo Burda. Zo sedla vedú na vrchol Fabovej hole spoločne tri značky – žltá, modrá, červená. Približne v polovici výstupu vás tvarová značka odvedie asi 300 metrov k miestu, kde je možnosť občerstviť sa i oddýchnuť si v tichu lesa, v peknom prostredí pri prameni Rimavy.

stúpanie 1148 m - klesanie 829 m
- vzdialenosť 21.2 km - čas 6:17

Tisovec, nám. (411)
new none 1.4kmarrow up29marrow down5m cas 0:20

Tisovec, vlak (435)
new green 4.8kmarrow up185marrow down25m cas 1:13

Spuzlô (595)
new green 7.1kmarrow up523marrow down110m cas 2:05

S. Burda (1008)
new red 1.8kmarrow up392marrow down0m cas 1:08

Tri kopce (1400)
new none 1kmarrow up0marrow down155m cas 0:16

Prameň Rimavy (1245)
new red 1.3kmarrow up11marrow down114m cas 0:19

Kučelach (1142)
new red 3.8kmarrow up8marrow down420m cas 0:56

Zbojská, vlak (730)

rimava004

K PRAMEŇU RIMAVY ZO SEDLA ZBOJSKÁ

Z Tisovca sa odvezieme vlakom po ozubnicovej železnici na sedlo Zbojská, odtiaľ pokračujeme po vlastných červeno značenou trasou na Kučelach a potom v smere tvarovej značky asi po 1200 m prídeme k prameňu Rimavy.

stúpanie 829 m klesanie 1148 m

- vzdialenosť 21.2 km - čas 6:02

Zbojská, vlak (730)
new red 3.8kmarrow up420marrow down8m cas 1:18

Kučelach (1142)
new red 1.3kmarrow up114marrow down11m cas 0:24

Prm. Rimavy (1245)
new none 1kmarrow up155marrow down0m cas 0:26

Tri kopce (1400)
new red 1.8kmarrow up0marrow down392m cas 0:40

S. Burda (1008)
new green 7.1kmarrow up110marrow down523m cas 1:46

Spuzlô (595)
new green 4.8kmarrow up25marrow down185m cas 1:08

Tisovec, vlak (435)
new none 1.4kmarrow up5marrow down29m cas 0:20

Tisovec, nám. (411)

LEGENDA

new yellow  Farba turistickej značky   arrow up Stúpanie celkom
arrow down Klesanie celkom   cas  Čas úseku

Prístrešok
Projekt vyčistenia okolia prameňa a vybudovania prístreškov bol podporený z prostriedkov Mikroregiónu Muránska planina v roku 2009. Vybudovali ho dobrovoľníci s cieľom sprístupniť a oživiť zaujímavý kút našej prírody. Po nenáročnej prechádzke vhodnej aj pre najmenších, si tu môžete oddýchnuť a vychutnať oázu pokoja.

Klikni:

rimava titl
 

rimava002

rimava003

rimava006

Spracoval: Dušan Kojnok

Z turistických chodníkov KST TO KOS Rimavská dolina Veľkonočný víkend vo Veľkej Fatre

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 3077x

Už niekoľko rokov máme zaužívanú niekoľkodňovú turistiku v období pred sviatkami jari. Na tento rok sme si naplánovali spoznať niektoré vrchy vo Veľkej Fatre, v tomto prípade v okolí Ľubochne.

Z turistických chodníkov KST TO KOS Rimavská dolina - Veľká Fatra

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 3197x

niekoľkorokovmámezaužívanúniekoľkodňovúturistikuvobdobípredsviatkamijari.NatentoroksmesinaplánovalispoznaťniektorévrchyvoVeľkejFatre,vtomtoprípadevokolíĽubochne.

Čítať ďalej:Z turistických chodníkov KST TO KOS Rimavská dolina - Veľká Fatra

KOS- áci opäť v Tatrách

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 3094x

DSCN9981

Z turistických chodníkov TO KOS Rimavská dolina

Symbolom Slovenska sú aj Vysoké Tatry. Horstvo, kam by mal aspoň raz za život zavítať každý slovenský turista. Prví turisti začali do Vysokých Tatier prichádzať pred 200 rokmi. My, z turistického oddielu KOS Rimavská dolina sme sem nasmerovali jednu z našich akcií opäť aj tento rok.

Čítať ďalej:KOS- áci opäť v Tatrách

KOS- áci opäť v Tatrách

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 3229x

DSCN9981

Z turistických chodníkov TO KOS Rimavská dolina

Symbolom Slovenska sú aj Vysoké Tatry. Horstvo, kam by mal aspoň raz za život zavítať každý slovenský turista. Prví turisti začali do Vysokých Tatier prichádzať pred 200 rokmi. My, z turistického oddielu KOS Rimavská dolina sme sem nasmerovali jednu z našich akcií opäť aj tento rok.

Čítať ďalej:KOS- áci opäť v Tatrách

33. Ondrejov pochod vďaky odštartoval turistickú sezónu 2017 v KST TO KOS Rimavská dolina

Vytlačiť
Kategória: Turistika
Dátum uverejnenia
Prečítané: 1426x

 DSC0386

Náš predseda vraví, že na turistickú akciu neprídu len chorí, alebo leniví. Podotkol, že je rád, že medzi tieto dve skupiny nepatríme my devätnásti, čo sme sa v prvé novoročné sobotné mrazivé ráno, 7. januára 2017 zišli v Rimavskej Bani na prvej našej oddielovej akcii.

Čítať ďalej:33. Ondrejov pochod vďaky odštartoval turistickú sezónu 2017 v KST TO KOS Rimavská dolina

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN